Kaj je formula levkocitov in kako se izračuna

Ena od komponent krvnega testa je levkocitna formula. Zdravniki priporočajo njegovo določitev za katero koli patologijo, saj je občutljiva na številne patologije. V članku bomo analizirali vse možne spremembe števila levkocitov in njihovega pomena.

Sorte levkocitov

Celotna krvna slika je sestavljena iz več kazalnikov. Vsi se odražajo v lastnih merskih enotah z oznakami v latinskih črkah.

Ko torej na rokah prejmete krvni test (levkogram), je dekodiranje vrednosti koristno za vsako osebo:

KazaloLatinsko imeNormalne vrednosti pri odrasli osebi
EritrocitiRBC4,4-5,4 * 10 12 / l
HemoglobinHGB125-165 g / l
TrombocitiPLT180-330 * 10 9 / l
LevkocitiWBC4,1-9,1 * 10 9 l

Formula levkocitov je zabeležena ločeno. Odraža razmerje med številom belih krvnih celic med seboj. To je pomembno za klinično diagnozo, saj vsi levkociti niso enaki..

Obstaja več vrst, ki se razlikujejo po svojih funkcijah v človeškem telesu:

  • Nevtrofilci,
  • Limfociti,
  • Monociti,
  • Eozinofili,
  • Bazofili.

Nevtrofilci

Ena najbolj vsestranskih celic. Aktivirajo se pri vsakem vnetju, ni pomembno, bakterijsko ali virusno. Nevtrofilci uničijo vse snovi, ki so telesu tuje, sproščajo kemične sestavine, ki privlačijo druge vnetne celice. Zato kakršen koli vnetni odziv v bistvu sprožijo nevtrofilci..

Nevtrofilne celice se delijo tudi glede na stopnjo zrelosti:

  • Mielociti in metamielociti so zelo mlade, mlade celice, ki ne opravljajo nobenih funkcij. Zdrav človek jih nima v krvi.
  • Celice, ki dozorijo, jih vedno najdemo v krvi. Njihovo število se ob pojavu okužbe dramatično poveča..
  • Segmentirane - najbolj zrele, zrele celice. Izvajajo vse funkcije zaščite telesa, ki so značilne za nevtrofilce. Segmentirani nevtrofilci so zadnja stopnja v razvoju mielocitov.

Limfociti

To so celice, ki izvajajo drugo fazo imunskega odziva. Na mesto vnetja pridejo z reakcijo na kemikalije, ki jih sproščajo nevtrofilci.

Obstaja več vrst limfocitov:

  • B-limfociti - ustvarjajo protitelesa proti virusnim in bakterijskim okužbam.
  • Pomočniki in ubijalci T-limfocitov - začnejo delo B-limfocitov in samostojno uničujejo virusne celice.
  • Naravne celice ubijalke - lahko uničijo celice, okužene z virusom ali ki so bile podvržene tumorskim spremembam.

Monociti

Po svojih funkcijah so podobni nevtrofilcem. Glavna naloga monocitov je uničevanje tujega materiala. Svojo nalogo opravljajo s pomočjo fagocitoze.

To je postopek, pri katerem monocit absorbira bakterijo, virus ali kateri koli drug patogen. Znotraj celice ta element umre in daje monocitom informacije o njihovi strukturi. V prihodnosti bo to pomagalo B-limfocitom razviti protitelesa proti temu patogenu..

Eozinofili in bazofili

To so celice, ki sodelujejo pri alergijskih reakcijah. Njihovo število se močno poveča, če se v človeškem telesu razvije alergija na katero koli snov..

Zaradi kemičnih elementov, ki jih sproščajo eozinofili, se pri človeku pojavijo simptomi akutne alergijske reakcije:

  • Obraz nabrekne,
  • Pojavi se kašelj ali izcedek iz nosu,
  • Koža pordeči,
  • Pojavi se izpuščaj.

Poleg alergij eozinofili reagirajo tudi na parazite. Dokazano je, da se število eozinofilcev poveča, če v telesu obstaja parazitska okužba, na primer lamblia ali opisthorchiasis. To je posledica odziva eozinofilov na parazitske antigene, ki vstopijo v kri.

Levkocitne funkcije

Ni zaman, da je levkoformula sestavljena iz več komponent. Vsaka od teh celic je pomembna za zagotavljanje telesu zdravega imunskega sistema. Vse se začne z vstopom bakterije ali virusa v človeško telo. Nevtrofil absorbira patogenega mikroba, ki izvede njegovo prebavo - fagocitozo.

Po fagocitozi nevtrofil zadrži delček mikroba in ga pokaže limfocitom. T-limfociti in B-limfociti skupaj organizirajo napad na patogena. B celice ustvarjajo maso protiteles, ki so idealna za to bakterijo. Le taki skupni ukrepi zagotavljajo imunski odziv pri kateri koli okužbi. Zato je razmerje med celicami levkograma tako pomembno.

Normalne vrednosti levkograma

V vsakem laboratoriju lahko različne vrednosti vzamemo za običajne, odvisno od tehnologije in reagenta, ki ga uporabljajo laboratorijski tehniki. Zato je treba nadaljnje analize opraviti v enem laboratoriju. To bo ohranilo pravilnost vrednosti in jasno izsledilo dinamiko..

Obstajajo pa povprečna merila, ki jih je mogoče uporabiti, če laboratorij ni posredoval svojih podatkov.

Norma števila celic je močno odvisna od spola in starosti osebe..

StarostNevtrofilci,%Limfociti,%Monociti,%Eozinofili,%Bazofili,%
Novorojenčki do 28 dni50-8215-3543071428870-1
Do 1 leta17-5045-7143012428870-1
Od enega do dveh let30–5237-6142981428870-1
Do 5 let35-6233-5642981428560-1
Do 10 let45-6730-4642981428560-1
Do 15 let45-6725–4143011428560-0,5
Nad 16 let in odrasli45-7525-4043011427950-0,5

Kako gre analiza

Kri za določanje števila levkocitov lahko vzamemo na dva načina:

  • Kapilarna - od prsta.
  • Venska - iz obodne vene.

Kazalniki analize, sprejeti na različne načine, se lahko razlikujejo celo za eno osebo. Toda običajno te spremembe ne presegajo normalnih vrednosti. Ogled krvi pod mikroskopom se je vedno uporabljal kot tehnika štetja. Izvaja ga laborant, ki pod mikroskopom prešteje število celic v vidnih poljih.

Izračun se izvede za 100 celic, zato je končni rezultat priročno nastaviti v odstotkih. Pred štetjem nevtrofilcev ali drugih celic je vidno polje mentalno razdeljeno na 3 odseke od enega roba do drugega..

Danes mnogi laboratoriji uporabljajo avtomatski analizator. To je aparat, ki šteje vse možne celice, ki jih sreča.

Ko uporabljate hematološki analizator, si lahko v kratkem času ogledate več celic. Toda v spornih primerih je prednost gledanju pod mikroskopom laboratorijskega asistenta. Oseba lahko prepozna manjše razlike v videzu celic, ki lahko kažejo na patologijo.

Zakaj določiti levkoformulo

Veliko število kazalcev levkoformule omogoča odziv na številne bolezni. Dobro izračunana analiza v normalnih in patoloških razmerah bo zdravniku v veliko pomoč.

Ko zdravnik odredi določiti število levkocitov, zasleduje več ciljev:

  • Pomoč pri postavitvi diagnoze,
  • Določitev resnosti ali aktivnosti postopka,
  • Dinamika okrevanja,
  • Reakcija ali pomanjkanje reakcije na zdravila,
  • Zgodnje odkrivanje zapletov.

Sprememba količine in razmerja v levkogramu

Pri izračunu odstotka nevtrofilnih celic je nujno prikazano razmerje zrelih in mladih oblik levkocitov. To vam omogoča razumevanje stopnje resnosti procesa in njegove resnosti..

S povečanjem števila vbodnih in mladih celic v analizi pravijo o premiku formule levkocitov v levo, saj so te celice na levi v obliki. To govori o aktivnem imunskem odzivu. V nekaterih primerih lahko videz najbolj nezrelih celic v periferni krvi kaže na onkološko bolezen..

Tabela razmerja oblik nevtrofilcev kot odstotek celotnega števila belih krvnih celic.

1 dan1 mesec1 leto1-5 let6-11 let12-17 letPri odraslih
Segmentirano,%40-7515-4515-4530-7535-7045-7050-75
Zabod,%2 - 16štirinajstpetnajstpetnajstšestnajstšestnajst1- 7
Mladi,%Ne sme presegati 1%

V spornih primerih ali med kliničnimi preskušanji je mogoče uporabiti določanje indeksa zastrupitve z levkociti (LII). To je razmerje med nezrelimi oblikami nevtrofilcev, ki se pojavijo med akutnim vnetjem, in drugimi celicami - limfociti, monociti, eozinofili.

Vrednosti indeksa se izračunajo glede na starost in spol. Približno indeksno število je 0,6.

Razlogi za povečanje ali zmanjšanje levkocitov

Povečanje števila nevtrofilcev se pojavi, kadar:

  • Bakterijske okužbe - tonzilitis, pielonefritis, pljučnica,
  • Zastrupitev katere koli narave,
  • Jemanje glukokortikosteroidov - prednizolona,
  • Opeklina,
  • Gangrena, srčni napad.

Zmanjšanje števila nevtrofilcev spremlja:

  • Hude bakterijske okužbe - bruceloza, tuberkuloza,
  • Virusne okužbe - ošpice, rdečke,
  • Učinki toksinov na kostni mozeg,
  • Sevalna bolezen,
  • Avtoimunske bolezni.

Glavni razlog za spremembo števila limfocitnih celic so različne vrste okužb. B-limfociti dozorijo v kostnem mozgu, T-limfociti pa v timusu. To razlikovanje poudarja, da se njihove funkcije razlikujejo. Toda v analizah ni pomembno, katera od frakcij je promovirana. Laboratorij preučuje skupno število limfocitov.

Limfocitoza ali povečano število limfocitov se pojavi, kadar:

  • Kronične bakterijske okužbe - tuberkuloza, sifilis, bruceloza,
  • Akutne virusne bolezni - gripa, norice, ošpice,
  • Tumorji krvnega sistema - limfomi,
  • Hormonske disfunkcije - hipotiroidizem,
  • Makrocitna anemija - pomanjkanje folata,
  • Avtoimunske patologije - sistemski eritematozni lupus.

Zmanjšano število limfocitov ali limfocitoza spremlja:

  • Primarne imunske pomanjkljivosti - DiGeorgejev sindrom,
  • Sekundarne imunske pomanjkljivosti - okužba s HIV,
  • Jemanje glukokortikosteroidov - prednizolona,
  • Akutne bakterijske okužbe - streptokokna pljučnica,
  • Toksični učinki na kostni mozeg - sevanje, težke kovine.

Monociti imajo malo ali nič kliničnega pomena, če jih gledamo posamično. Zato se njihove spremembe običajno ocenjujejo v kombinaciji z drugimi kazalniki levkocitov..

Monociti se običajno povečajo, kadar:

  • Bakterijske okužbe,
  • Parazitske invazije,
  • Tumorji krvnega sistema.

Zmanjšanje števila monocitov praktično ne pride brez splošne levkocitopenije. Zato nima diagnostične vrednosti. Omeniti velja nalezljivo mononukleozo. To je virusna okužba, katere glavno merilo je odkrivanje mononuklearnih celic v krvi..

To so celice, ki so videti kot monociti, vendar so patološke. Pri zdravi osebi je odkrivanje mononuklearnih celic v krvi nesprejemljivo.

Eozinofili in bazofili so merilo za alergijske reakcije in nekatere nalezljive bolezni. Ocena njihovega števila je močno odvisna tudi od skupnega števila levkocitov v krvnem testu..

Najpogosteje se poveča število eozinofilcev, kadar:

  • Eozinofilni granulom,
  • Eozinofilna levkemija,
  • Parazitske invazije,
  • škrlatinka,
  • Alergijske reakcije,
  • Kronične dermatoze: luskavica, ekcem.

Nizki eozinofili spremljajo:

  • Jemanje kortikosteroidnih zdravil,
  • Nekatere hude okužbe, na primer tifusna mrzlica.

Krvna slika levkocitov - dekodiranje pri odraslih in otrocih, norma

Iz članka boste izvedeli, kaj je krvna slika levkocitov in dekodiranje kazalnikov analize pri odraslih in otrocih. Kaj pomenijo odstopanja in kako se pripraviti na analizo.

Zahvaljujoč preiskavam krvi lahko zdravnik izve veliko koristnih in pomembnih informacij o zdravstvenem stanju pacienta, ki ga preiskuje. Študija indikatorja, imenovane levkocitna formula, se izvede za določitev vrste bolezni, narave njenega poteka, razvoja zapletov in določitve predhodnih napovedi bolezni.

Kaj je formula levkocitov?

Levkocitna formula je pomemben kazalnik številčnega razmerja vseh vrst levkocitov, izračunanega v odstotkih, na podlagi pregleda obarvanega brisa. Levkoformula je sestavni del razširjene analize UAC. V vzorcih periferne krvi se določi na več načinov:

  1. Mikroskopija krvi s prsta šteje ročno z mikroskopskim pregledom.
  2. Preučevanje krvi iz vene - štetje z avtomatiziranimi metodami.

Levkociti imajo zaradi razlike v velikosti celic določeno lokacijo v preskusnem materialu: nevtrofilci, bazofili in eozinofili so na robovih, limfociti z monociti pa v osrednjem delu razmaza.

Vrste levkocitov v levkogramu

  1. Eozinofile odkrivajo pri alergijah, parazitskih invazijah, nalezljivih in avtoimunskih boleznih ter pri raku.
  2. Nevtrofilci pomagajo v boju proti akutnim okužbam tako, da uničijo celične membrane patogenih mikroorganizmov in njihovo nadaljnjo fagocitozo (zajemanje in uničenje tujih celic). Razdeljeni so na:
  • V običajnih vzorcih ne smejo biti mielocitov (nastajajoče) in metamielocitov (mladih) celic. Pojavijo se le pri hudih nalezljivih patologijah ali boleznih krvi, ki jih spremlja zaviranje hematopoetske funkcije kostnega mozga.
  • Stab (mladi) - njihovo število začne naraščati z bakterijskimi okužbami, ko segmentirani nevtrofilci ne morejo obvladati svoje naloge.
  • Segmentirane celice (zrele) - količinsko boljše od ostalih. Potrebno za normalno delovanje imunskega sistema.
  1. Limfociti so nekakšna čistila: najdejo, prepoznajo in uničijo antigene, prispevajo pa tudi k dodatnemu tvorjenju protiteles v telesu za zagotovitev imunskega spomina (zapomnitev in hitro prepoznavanje tujih povzročiteljev).
  2. Monociti - njihova glavna naloga je absorbiranje in predelava odmrlih celic, bakterijskih, virusnih itd. agensi, atipične celice, ostanki lastnih fagocitov itd..
  3. Bazofili - natančna funkcionalnost teh celic ni bila zanesljivo preučena. Znano je, da uravnavajo alergijske reakcije in procese strjevanja krvi. Aktivirajo se, ko pride do žarišča vnetja.

Plazemske celice (plazemske celice) so bistvene za tvorbo protiteles. Običajno so pri analizi dovoljeni pri otrocih, odrasli pa jih ne bi smeli. Plazmociti se pojavijo le med akutno patologijo.

Na kaj kaže formula levkocitov?

Ta analiza je informativna za diagnostiko:

  1. Virusne in bakterijske okužbe (omogoča diferencialno diagnozo).
  2. Parazitske invazije.
  3. Bolezni alergijske geneze.
  4. Maligne novotvorbe in levkemije (kot dodatna metoda primarne diagnoze).
  5. Stanje bolnikovega imunskega sistema.

Dešifriranje krvne slike levkocitov pri odraslih

Pri ocenjevanju krvnega testa za formulo levkocitov pri odraslem bolniku strokovnjaki preverijo nekatere kazalnike in njihovo skladnost z normalnimi vrednostmi.

Norma za dekodiranje levkoformule pri odraslih je predstavljena v tabeli:

KazaloNormalna vrednost
%X 10 9 / l
Zabodite nevtrofilce1-60,04-0,3
Segmentirani nevtrofilci45-722,0-5,5
Eozinofili0,5-50,02-0,3
Bazofili0-10-0,065
Monociti3-110,09-0,6
Limfociti19-371,2-3,0

Vsako zabeleženo odstopanje od normalnih vrednosti je razlog za temeljitejši pregled. Vsi dobljeni rezultati se ovrednotijo ​​skupaj s podatki o anamnezi, kliničnimi simptomi, pritožbami bolnikov in rezultati drugih analiz.

Dešifriranje krvne slike levkocitov pri otrocih

V otrokovih analizah se pojavljajo stalne spremembe, odvisno od rasti in razvoja telesa, zato bo norma krvne formule pri otrocih odvisna od starosti. Takoj po rojstvu v otrokovih analizah prevladujejo nevtrofilci (približno 65-70% celotnega števila celic). Limfociti predstavljajo 25-30%.

V prvih petih dneh se število limfocitov poveča in število nevtrofilcev pade. 5. dan opazimo prvi fiziološki križ - raven limfocitov doseže 50-60% in nevtrofilcev - od 35 do 47%.

Približje mesecu starosti otrokovo telo proizvaja več limfocitov kot nevtrofilcev, kar ustvarja močno odpornost proti bakterijam. V celotni masi levkocitov do 65% pade na same limfocite, približno 15-20% pa na nevtrofilce. Ta levkoformula v krvi pri enoletnem otroku zagotavlja močan imunski sistem, kar je pomembno za obdobje aktivnega razvoja..

Po prvem letu, ko je imunski sistem že popolnoma oblikovan, se količina limfocitne mase postopoma zmanjšuje.

Do četrtega leta se zgodi še eno križanje, med katerim se limfociti ponovno primerjajo z nevtrofilci, kar tvori oviro za prodor patogenih mikroorganizmov. Po njej število nevtrofilcev še naprej narašča, število limfocitov pa se še naprej zmanjšuje..

Bližje šestemu letu dekodiranje krvne slike otrokove levkocite vse bolj spominja na analizo odrasle osebe, pri kateri glavnina pade na nevtrofilce in limfocite.

Kaj je premik v formuli levkocitov?

V standardni formuli levkocitov so mladi nevtrofilci prikazani od leve proti desni, sledijo pa jim bolj zrele celice. V prvem koraku se upošteva razmerje med tema dvema kategorijama. Shift je razvrščen v 3 vrste: levi, pomlajevalni in desni.

Premik števila levkocitov

Kaj je premik formule levkocitov v levo

Stanje, ki kaže na prevlado mladih celic v krvnem obtoku nad zrelimi, vendar zaradi šibke biološke aktivnosti niso sposobne normalno vzdrževati imunosti. Razlog za ta pojav je pogosto:

  • Izguba krvi.
  • Bolezni, ki jih spremlja zaviranje hematopoetske funkcije kostnega mozga.
  • Aseptični vnetni procesi.
  • Maligne novotvorbe.
  • Gnojna okužba.
  • Zastrupitev telesa.

Ko se določi premik formule levkocitov v levo s fiksno izrazito pomladitvijo, lahko rezultat pomeni krvne bolezni (levkemija).

Kaj je premik formule levkocitov v desno

Stanje, ki se pojavi, ko se zazna rast zrelih levkocitov s prevlado nad vsemi drugimi vrstami celic. Takšno dekodiranje je mogoče pod takimi pogoji:

  1. Motnja jeter
  2. Disfunkcija ledvic.
  3. Izpostavljenost ionizirajočemu sevanju.
  4. Redna transfuzija krvi.

Po analizi laboratorijski asistent izračuna tako imenovani indeks premika, ki prikazuje raven skupnega števila novih levkocitov do zrelejših..

Krvna slika levkocitov omogoča diferencialno diagnozo med okužbami virusne in bakterijske geneze, pa tudi sum na prisotnost parazitskih invazij in novotvorb maligne geneze.

Odstopanja od nome pri odraslih

Limfocitoza, ki se kaže v povečanju koncentracije limfocitov v krvnem obtoku, lahko kaže na razvoj ene od naslednjih patologij:

  • Norice.
  • Sifilis.
  • Rubeola.
  • Levkemija.
  • Limfom.
  • Tuberkuloza.
  • Ošpice.

V ozadju je mogoče opaziti nizko število limfocitov:

  • Imunosupresivna stanja.
  • Avtoimunske bolezni.
  • Disfunkcija ledvic.
  • Pomanjkanje hranil in elementov v sledovih.
  • Radioterapija.
  • Zdravljenje s kortikosteroidi.

Povečanje števila nevtrofilcev je pomemben pokazatelj naslednjih bolezni:

  • Akutna krvavitev.
  • Zastrupitev.
  • Razvoj bolezni bakterijske etiologije.
  • Miokardni infarkt.
  • Vaskulitis.
  • Maligne novotvorbe.
  • Avtoimunske patologije.

Če razlaga analize pokaže nizko koncentracijo nevtrofilcev, lahko zdravniki sumijo na naslednje patologije:

  • Imunosupresivna stanja.
  • Vpliv ionizirajočega sevanja.
  • Progresivna nalezljiva bolezen.

Rast monocitov kaže na naslednje pogoje:

  • Okužbe zaradi vpliva bakterij.
  • Napredovanje revmatoidnega artritisa.
  • Infekcijska mononukleoza.
  • Parazitske invazije.
  • Hemoblastoza.

Nizka koncentracija monocitov v formuli limfocitov pomaga pri sumu na pljučno tuberkulozo. Če ugotovimo visoko raven bazofilov, lahko pomislimo na prisotnost kronične mieloične levkemije ali eritremije. Dešifriranje formule levkocitov pri odraslih lahko pokaže povečanje eozinofilov, ki ga pogosto zaznamo med:

  • Alergija.
  • škrlatinka.
  • Okužba s paraziti.
  • Kožne patologije.
  • Eozinofilna levkemija.

Zmanjšanje eozinofilov pri odraslih lahko sproži progresivni tifus ali hiperaktivnost nadledvične žleze. Dekodiranje levkograma se izvede z oceno jedrskih premikov, pri čemer je posebna pozornost namenjena razmerju zrelih in nezrelih nevtrofilcev.

Trenutno formula levkocitov velja za enega najpomembnejših kazalcev pri diagnozi. Izvedba CBC z oceno levkograma omogoča govor o prisotnosti akutnih patoloških stanj, učinkovitosti predpisanega terapevtskega tečaja in možnih napovedih za prihodnost.

Možna odstopanja od norme pri otrocih

Kakršne koli spremembe levkograma, ne glede na to, ali gre za premik formule levkocitov v levo ali v desno, kot tudi za povečanje ali zmanjšanje indeksa zastrupitve levkocitov pri otroku, vedno kažejo na nastanek ali napredovanje različnih patologij.

Visoka koncentracija limfocitov (limfocitoza) se diagnosticira, kadar telo prizadene okužba katere koli etiologije:

  • Oslovski kašelj.
  • Gripa.
  • Rubeola.
  • Ošpice.
  • Tuberkuloza itd..

Poleg zgoraj navedenega lahko povečanje koncentracije celic povzroči bolezni, kot so astma, avtoimunske patologije, reakcije alergijske geneze. Pomembno pomanjkanje levkocitov v tej starosti (limfocitopenija) kaže na patološko poškodbo kostnega mozga.

Veliko število nevtrofilcev (nevtrofilija) ali nevtrofilni premik v levo v prvih dneh življenja je fiziološko stanje. Nadalje obstaja križanje formule levkocitov.

Patološka nevtrofilija lahko kaže na vnetje popkovnične rane (omfalitis), enterokolitis, streptokokno okužbo itd..

Povečanje števila monocitov je označeno kot stanje (monocitoza), ki nastane zaradi glivične ali virusne okužbe. V tem primeru je treba simptome oceniti po nekaterih vizualnih znakih:

  • Limfadenopatija.
  • Vnetje v nazofarinksu in grlu.
  • Hepatomegalija in nežnost v desnem hipohondriju.

Poleg tega je premik števila levkocitov v desno ali levo pogosto povezan s pomanjkanjem monocitov (monocitopenija). Podobno stanje se lahko razvije ob pomanjkanju vitaminov B in folne kisline. Težavi se pogosto doda pomanjkanje železa ali anemija zaradi pomanjkanja B12 in folata..

Povečanje števila bazofilcev (bazofilija) je precej redko stanje. Razlog je lahko prisotnost tuberkuloze pri bolniku, lezije bezgavk, mieloična levkemija.

Eozinofili imajo lahko tudi premik v levkocitni formuli v levo ali desno. Eozinofilija je lahko posledica alergij ali prisotnosti parazitskih črvov.

Indikacije za analizo

Zbiranje biomateriala za naknadno oceno levkograma je priporočljivo v enem od naslednjih primerov:

  • Opravljen strokovni izpit.
  • Načrtovanje nosečnosti.
  • Priprave na operacijo.
  • Diagnostika katere koli patologije (formula levkocitov se nanaša na eno glavnih vrst pohodne OVK).
  • Poslabšanje kronične patologije.
  • Akutne bolečine v trebuhu, povečano znojenje ponoči, shujšanost, zasoplost, driska, otekle bezgavke.

Klinične indikacije za imenovanje CBC z levkogramom:

  • Hipertermija.
  • Vročinsko stanje.
  • Boleči sklepi.
  • Bolečine v telesu, splošno slabo počutje.
  • Glavoboli.
  • Potreba po diferencialni diagnozi med virusnimi in bakterijskimi okužbami.
  • Otekle bezgavke.
  • Povečana krvavitev.
  • Pustularni izpuščaj na telesu.
  • Jemanje imunosupresivnih zdravil.
  • Kemoterapija ali radioterapija.
  • Nočno potenje.
  • Rutinski pregled med hospitalizacijo.
  • Rutinski pregled nosečnic.

Priprava na analizo

Za najbolj zanesljive rezultate testa se mora bolnik vsekakor pripraviti na postopek odvzema krvi:

  1. Kri se jemlje zjutraj, strogo na tešče (od trenutka prehranjevanja do analize je potrebno zdržati več kot 10 ur). Nekaj ​​časa pred postopkom lahko popijete kozarec navadne vode.
  2. Iz dnevnega jedilnika morate izključiti mastne, prekajene, začinjene jedi in tonične napitke (kava, močan čaj, energijske pijače), pa tudi alkohol 3-4 dni pred postopkom..
  3. 1-2 uri pred predvidenim časom odvzema krvi ne smete kaditi (cigarete, nargile), ne smete dvigovati uteži, biti živčni.

Takoj po odvzemu se epruveta z biomaterialom pošlje v laboratorij na raziskovanje. Laborant z mikroskopom določi razmerje med vsemi vidnimi levkociti in izračuna levkogram. Poleg tega lahko samodejni analizator uporabimo za natančnejše in hitrejše rezultate..

Tehnika analize

Izračune formule levkocitov izvajajo usposobljeni zdravstveni delavci z mikroskopskim pregledom brisov.

Poleg tega se pogosto uporablja avtomatiziran hematološki analizator. Če se odkrijejo določena odstopanja, se opravi dodatna mikroskopska ocena brisa z opisom jasne morfologije vidnih celic in razjasnitvijo levkograma.

Samodejne naprave omogočajo boljše rezultate: na tehnologiji je mogoče pregledati več kot 2000 celic, pod mikroskopom pa samo 200. Med krvno preiskavo na analizatorju bo rezultat bolj informativen.

Samodejno štetje ima tudi številne pomanjkljivosti, ker ne more ločiti nevtrofilcev po segmentiranih in vbodnih vrstah..

zaključki

To analizo je enostavno izvesti, ne zahteva drage opreme in reagentov, zato jo je mogoče izvesti v katerem koli laboratoriju.

Je zelo informativen in se lahko uporablja za primarno diagnostiko. Omogoča vam, da ugotovite prisotnost okužbe, parazitov in alergijskih reakcij, sumite na prisotnost malignih novotvorb, imunskih patologij, bolezni krvi itd..

Formula levkocitov

Formula levkocitov - odstotek različnih vrst levkocitov v krvnem razmazu. Tradicionalno laboratorijska analiza določa: nevtrofilce, limfocite, monocite, eozinofile in bazofile. Tudi laboratorijski strokovnjaki ugotavljajo prisotnost oblik levkocitov, ki niso značilne za bolnikovo starost, pa tudi spremembe v strukturi celic. Formula levkocitov se redko določa ločeno; običajno je njegova opredelitev vključena v splošni klinični test krvi.

Levkociti se bistveno razlikujejo od drugih krvnih celic, ker imajo jedro, medtem ko so eritrociti in majhni trombociti prikrajšani za ta celični element. Vsi levkociti so razdeljeni po dveh splošno sprejetih shemah:

Prva shema se je rodila že zdavnaj in temelji na proučevanju njihove strukture, ki si jo lahko ogledamo pod mikroskopom. Po njegovih pravilih se levkociti delijo na granulocite in agranulocite. Granulociti imajo veliko jedro, razdeljeno na 2 ali več segmentov, in vsebujejo zrnca v citoplazmi. Granulociti vključujejo:

  • nevtrofilci - od dveh do petih segmentov v jedru odraslih celic, drobna zrnatost;
  • eozinofili - dva segmenta v jedru, precej groba zrnatost;
  • bazofili - v jedru so dva ali tri segmente, zelo velika zrna, gosta, prekrivajo jedro.

Za agranulocite je značilno zaobljeno nesegmentirano jedro in citoplazma brez vključkov:

  • limfociti - jedro je ekscentrično, z bogato barvo, naravne celice ubijalke (NK celice) vsebujejo majhna posamezna zrna v citoplazmi s citotoksini za napad, ostali limfociti nimajo nobenih zrnc;
  • monociti - velika celica, nepravilno jedro, brez zrnc.

V splošnem pregledu krvi se uporablja ta posebna shema., ker je idealen za pregled krvnih madežev in štetje različnih oblik belih krvnih celic.

Druga shema temelji na značilnostih hematopoeze (hematopoeze). Po tej shemi so levkociti razdeljeni v skupine, odvisno od celic kostnega mozga, ki so bile njihove predhodnice. Takšni skupini sta dve: mieloične celice (nevtrofilci, eozinofili, bazofili in monociti) in limfoidne celice (vsi limfociti). Pri analizi formule levkocitov se ta shema ne uporablja..

Kratke informacije o vrstah levkocitov, ki so vključene v formulo levkocitov

  • Celice spomina B - spomnite se antigena in ko se ponovno pojavi, tvorijo specifična protitelesa, ki zagotavljajo dolgoročno imunost
  • Preostali del limfocitov B, vključno s plazemskimi celicami, sodeluje pri proizvodnji protiteles v različnih imunskih sistemih

T-limfociti: Glavna povezava celične imunosti, zagotavlja prepoznavanje in napad na celice, ki vsebujejo tuje beljakovine, krepijo delovanje levkocitov, ki neposredno napadajo, sodelujejo pri sintezi imunoglobulinov

Naravne celice ubijalke (NK celice) - nevtralizirajo celice, na katere vplivajo virusi in tumorske celice

ImeImenovanjeŽivljenjska doba
Granulociti
NevtrofilciNeposredno nevtralizirajte bakterije in glive, odstranite odmrle celiceOd 6 ur do nekaj dni (vztraja v vranici in tkivih v nekaj dneh)
EozinofiliNapadajte velike parazite, nadzorujte alergijsko reakcijo kot odziv na tuje mikro- in makroorganizme in telesa8-12 dni (trajanje krvnega obtoka 4-5 ur)
BazofiliSprostite histamin med odzivanjem telesa na tuje organizme in telesaOd nekaj ur do več dni
Agranulociti
LimfocitiLeta za spominske celice B, tedni za druge monocite
MonocitiIz krvi prehajajo v tkiva, kjer se spremenijo v makrofage - celice, ki se samostojno premikajo in zajemajo mikroorganizme, ostanke celic, majhna tuja telesa itd..Od nekaj ur do več dni

Kot pri večini krvnih celic, na primer rdečih krvnih celic, se tudi pri izračunu formule levkocitov normalno število določenih vrst belih krvnih celic razlikuje glede na starost, rezultati za novorojenčke pa se bistveno razlikujejo od rezultatov pri odraslih:

CeliceVsebina,%
ob rojstvu1 dan4 dni2 tednaodrasli
Mielociti0,50,5---
Metamielociti4.4.2.51.5-
Zabodite nevtrofilce27.26.7.3.1-5
Segmentirani nevtrofilci34343925.40-70
Limfociti22.524.36.55520-45
Monociti8.9.5enajst11.53-8
Eozinofili3.2.3.53.1-5
Bazofili0,750,25-0,50-1
Plazmociti0,250,250,50,5-

Za otroke so značilne tudi določene razlike v formuli levkocitov v primerjavi z odraslimi bolniki. Pri glavnih vrstah levkocitov v formuli levkocitov se njihova norma spremeni za otroke (starost od 1 do 15 let, nevtrofilci so podani v celotni vsebini - vbodne in mlade oblike skupaj s segmentiranimi):

Starost, letaNevtrofilci%Eozinofili%Monociti%Limfociti%
1-234.52.511.550,0
2-336.51.510,051.5
3-438,01.010.549,0
4-545,01.09,044.5
5-643.50,510,046,0
6-746.51.59.542,0
7-844.51.09,045,0
8-949,52.08.539.5
9-1051.52.08,038.5
10-1150,02.59.538,0
11-1252,02.08,036,0
12.-1353,52.58.535,0
13–1456.52.58.532,0
14.-1560,52.09,028,0

Število bazofilcev za otroke ne presega enega odstotka in je v povprečju 0,5%. Celice v plazmi - od 0% do 0,1%.

Spremembe števila levkocitov ustrezajo številnim boleznim in jih ni mogoče razlagati kot znak določene bolezni. Kljub temu je vrednost te študije zelo visoka pri diagnozi, saj daje predstavo o resnosti bolnikovega stanja in učinkovitosti zdravljenja. Pri hemoblastozi - tumorskih boleznih krvi in ​​limfnega tkiva študija formule levkocitov pogosto omogoča postavitev klinične diagnoze.

Pri analizi rezultatov izračuna levkocitne formule je treba vedeti, da ta metoda ni zelo natančna. Na rezultate vpliva veliko dejavnikov, od katerih nekaterih ni mogoče popolnoma odpraviti - napake pri odvzemu krvi, pripravi in ​​obarvanju brisa, človeška subjektivnost pri interpretaciji celic. Nekateri tipi celic, zlasti monociti, eozinofili in bazofili, so v razmazu popolnoma nepravilni.

Prvič je sodobni pristop k barvanju madežev leta 1879 predlagal Paul Ehrlich, ki je uporabil mešanico dveh barvil - kisline (fuksin) in alkalne (metilen modro). Leta 1891 je Dmitrij Romanovski razvil metodo obarvanja, pri kateri je uporabil mešanico eozina (kislo barvilo) in modificiranega metilen modrega (alkalno modro), podobno kot Ehrlichova metoda. Uporaba te mešanice je ustvarila izjemne barve, ki so se razlikovale za različne znotrajcelične elemente krvnih celic..

Ker je bila mešanica Romanovskega nestabilna, sta James Wright in William Leishman, po katerih je bila poimenovana skupina bolezni - lišmanioza, leta 1902 predlagala uporabo metanola kot topila, ki je bil uporabljen tudi za fiksiranje razmazov. Nazadnje je leta 1904 nemški znanstvenik Gustav Giemsa dokončno izpopolnil metodo in standardiziral barvilno zmes ter z dodajanjem glicerina povečal tudi njeno stabilnost. Priljubljena je tudi mešanica Wright-Giemsa, ki jo sestavljajo eozin, modro, metilen modro in včasih druga barvila..

Pri tej analizi se običajno šteje 100 celic - levkocitov, katerih porazdelitev je formula levkocitov. Pri levkopeniji - nizkih koncentracijah levkocitov v krvi nekateri laboratoriji štejejo manj kot 100 celic. Včasih se šteje za 200 ali več celic. Če je bilo število celic šteto drugače od 100, bi to moralo biti izraženo v obrazcu z rezultati.

Najmanj zamudna metoda je štetje 100 levkocitov na brisu. Vendar pa številne študije dokazano je, da ima ta metoda pomembno napako. Diferencialno štetje na stotine celic ni dovolj občutljivo za sprejemanje odločitev pri zdravljenju bolnikov; zagotavlja natančne podatke le o skupnem številu nevtrofilcev.

Ena študija je pokazala, da je treba na brisu izmeriti vsaj 300 belih krvnih celic. Večina strokovnjakov se je strinjala s to trditvijo. Napaka zaradi naključja se pojavi, ko naša ocena števila različnih vrst levkocitov, katerih skupno število je izredno veliko, temelji na študiji le nekaj njihovih predstavnikov. Tudi če v tehniki štetja ali interpretacije podatkov ni napak, je naključna napaka neizogibna.

Na primer, pokazalo se je, da je bil v popolnoma narejenem in obarvanem razmazu, ki je vseboval natanko 20% limfocitov, pri standardnem štetju (na 100 celic) natančen rezultat dosežen le v 10% poskusov. Napaka v formuli levkocitov je obratno sorazmerna kvadratnemu korenu števila preštetih celic. Na podlagi teh in drugih poskusov sklenil, da je treba za zanesljive rezultate prešteti vsaj 400 celic. Nacionalni odbor za klinične laboratorijske standarde priporoča tudi število 400 celic levkocitov.

Izračun formule levkocitov se izvaja tako ročno kot z avtomatiziranimi metodami. V zvezi s tem se nenehno razpravlja o okoliščinah, v katerih je treba uporabljati avtomatizirane sisteme ali uporabljati delo laboratorijskega tehnika. Na splošno je treba upoštevati naslednje: ročno štetje formule levkocitov je dolg in dolgočasen postopek. Obstajajo informacije, da lahko strokovnjak med delovnim dnevom z zadostno pozornostjo in natančnostjo izračuna formulo levkocitov le na 30 brisih (na vsakem 100 celic). Tako pomembno trajanje analize je posledica dejstva, da strokovnjak ne šteje le levkocitov in določa njihove vrste, temveč ugotavlja tudi prisotnost sprememb v celičnih strukturah, išče znotrajcelične parazite in popravlja tudi spremembe v eritrocitih. Ta dejanja še vedno niso na voljo za avtomatizirane sisteme. Iskanje in razlaga znotrajceličnih sprememb je odvisno izključno od usposobljenosti laboranta.

Po drugi strani pa lahko avtomatizirani sistemi pri določanju števila belih krvnih celic štejejo na tisoče belih krvnih celic. To vodi do pomembnega večja natančnost v primerjavi z ročno metodo, tudi če bi jim šteli 400 celic. Število in hitrost obdelave vzorcev je impresivna - nekateri sistemi lahko obdelajo do 120 vzorcev na uro. Druga prednost je povečana varnost avtomatiziranih analizatorjev, saj ima laboratorijsko osebje minimalni stik z vzorcem krvi. V zadnjih dveh desetletjih so bile razvite različne metode, namenjene avtomatizaciji izračuna levkocitne formule. V ta namen uporabljajo: električno impedanco, analizo QBC, prepoznavanje celičnih vzorcev, pretočno citometrijo, elektromagnetno prevodnost in njihove kombinacije..

Zato je treba zaključiti, da je treba avtomatizirane sisteme štetja uporabljati za rutinsko analizo velikih količin vzorcev, na primer v presejalnih študijah. Če je odkrita patologija ali je bolnik v bolnišnici z diagnozo, ki vključuje spremembe znotrajcelične strukture krvnih celic, je potreben izračun laboranta, ki bo razjasnil in razširil meje diagnoze.

Pri številnih hudih okužbah, septičnih in gnojnih procesih se formula levkocitov spremeni zaradi povečanja števila vbodnih nevtrofilcev, metamielocitov in mielocitov. Ta sprememba se imenuje levi premik; povečanje števila segmentiranih in polisegmentiranih oblik se imenuje premik v desno. Resnost premika nevtrofilnih jeder se oceni z indeksom premika (IS).

kjer so M - mielociti, MM - metamielociti, P - vbodni nevtrofilci, C - segmentirani nevtrofilci. Normalna IC je med 0,05 in 0,08. Vrednost IS je pomembno merilo, ki določa resnost poteka akutne okužbe in splošno prognozo. Z IS = 1,0 ali več - huda oblika, 0,3-1,0 - zmerna resnost, manj kot 0,3 - blaga.

Levkocitni indeks zastrupitve (LII) se pogosto uporablja za oceno resnosti zastrupitve:

kjer mts. - mielociti, Yu. - mladi (metamielociti), p - zabodljivi nevtrofilci, str. - segmentirano, pl.cl. - plazemske celice, limf. - limfociti, mon. - monociti, npr. - eozinofili.

V prihodnosti je bila ta formula poenostavljena, formula Ostrovskega pa je bila dodatno uporabljena za izračun indeksov levkocitov na našem kalkulatorju (glej spodaj). Nekateri raziskovalci menijo, da je ta indeks bolj zanesljiv, saj ne uporablja dodatnih koeficientov, kar bolj objektivno odraža bistvo procesov. Stopnja LII je v območju od 1,0 do 1,6.

Z blago zastrupitvijo je LII od 1,7 do 2,8; povprečna resnost ustreza povprečni vrednosti LII 4,3, če je LII več kot 8,1 - gre za hudo obliko zastrupitve.

Povečanje LII na 4-9 kaže na pomemben učinek bakterijskih toksinov na splošno zastrupitev, zmerno povečanje (do 2-3) pomeni bodisi omejitev nalezljivega procesa bodisi zastrupitev s produkti razpada lastnih tkiv. Levkopenija z visokim LII je zaskrbljujoč napovedni znak.

Poleg LII v modifikaciji Ostrovskega izpostavljamo še modifikacijo RON - reaktivni odziv nevtrofilcev, ki se izračuna tudi na kalkulatorju levkocitnega indeksa. Običajno je RON do 15, od 15 do 25 pomeni nadomestilo za zastrupitev, 26-40 - subkompenzacija in več kot 40 - dekompenzacija (alarmni znak).

Obstajata dve glavni skupini levkocitov: granulociti (zrnat) in agranulociti (nezrnat). Granulocite delimo na naslednje vrste: nevtrofilci (mielociti, mladoletniki, vbodni in segmentirani), eozinofili, bazofili. Agranulociti vključujejo limfocite in monocite.

Vrednost formule levkocitov in indekse levkocitov je mogoče razbrati v kombinaciji z drugimi kazalniki splošnega kliničnega krvnega testa z uporabo spletnega programa za samodejno dekodiranje.

Kalkulator indeksa levkocitov:

Podatki v obrazcu se vnesejo v odstotkih. Če vrsta levkocitov v testni obliki ni, nastavite vrednost na nič (0) v ustreznem polju.

Formula levkocitov (z mikroskopijo krvnega madeža, kadar se odkrijejo patološke spremembe)

Levkocitna formula - odstotek različnih oblik levkocitov v krvnem serumu in štetje njihovega števila na enoto prostornine. V prisotnosti atipičnih celičnih oblik se krvni test opravi pod mikroskopom. Za razliko od eritrocitov, katerih populacija je homogena, so levkociti razdeljeni na 5 vrst, ki se razlikujejo po videzu in funkcijah: nevtrofilci, limfociti, monociti, eozinofili, bazofili.

Razmerje različnih oblik levkocitov v krvi, diferencialno število levkocitov, levkocitogram, levkogram, krvna slika, število levkocitov.

Angleške sopomenke

Število levkocitov, diferencial periferne celice, diferencial WBC.

* 10 ^ 9 / l (10 v st.9 / l).

Kateri biomaterial lahko uporabimo za raziskave?

Venska, kapilarna kri.

Kako se pravilno pripraviti na študij?

  • En dan pred darovanjem krvi izločite alkohol iz prehrane.
  • Ne jejte 2-3 ure pred študijo (lahko pijete čisto negazirano vodo).
  • Odpravite fizični in čustveni stres in ne kadite 30 minut pred študijem.

Splošne informacije o študiji

Levkociti se tako kot druge krvne celice tvorijo v kostnem mozgu. Njihova glavna naloga je boj proti okužbam in odziv na poškodbe tkiva..

Za razliko od eritrocitov, katerih populacija je homogena, so levkociti razdeljeni na 5 vrst, ki se razlikujejo po videzu in funkcijah: nevtrofilci, limfociti, monociti, eozinofili, bazofili.

Levkociti nastanejo iz izvornih celic kostnega mozga. Ne živijo dolgo, zato se nenehno obnavljajo. Proizvodnja belih krvnih celic v kostnem mozgu se poveča kot odziv na kakršno koli poškodbo tkiva, ki je del običajnega vnetnega odziva. Različne vrste levkocitov imajo nekoliko različne funkcije, vendar so sposobne usklajenega medsebojnega delovanja prek "komunikacije" z uporabo določenih snovi - citokinov.

Dolgo časa je bila formula levkocitov izračunana ročno, vendar sodobni analizatorji omogočajo veliko natančnejše raziskave v samodejnem načinu (zdravnik gleda na 100-200 celic, analizator - nekaj tisoč). Če analizator zazna atipične celične oblike ali se odkrijejo pomembna odstopanja od referenčnih vrednosti, se levkocitna formula dopolni z mikroskopskim pregledom krvnega brisa, ki omogoča diagnosticiranje nekaterih bolezni, kot je na primer infekcijska mononukleoza, določanje resnosti infekcijskega procesa in opis vrste atipičnih celic, odkritih pri levkemiji.

Nevtrofilci - največ belih krvnih celic - so prvi, ki se borijo proti okužbi in se najprej pojavijo na mestu poškodbe tkiva. Nevtrofilci imajo jedro, razdeljeno na več segmentov, zato jih imenujemo tudi segmentirani nevtrofilci ali polimorfonuklearni levkociti. Ta imena pa se nanašajo samo na zrele nevtrofilce. Zoreče oblike (mladoletne, vbodne) vsebujejo celo jedro.

V žarišču okužbe nevtrofili obkrožajo bakterije in jih izločajo s fagocitozo.

Limfociti so eden najpomembnejših delov imunskega sistema, zelo pomembni so pri uničevanju virusov in boju proti kronični okužbi. Obstajata dve vrsti limfocitov - T in B (v levkocitni formuli za ločeno štetje vrst levkocitov). B-limfociti proizvajajo protitelesa - posebne beljakovine, ki se vežejo na tuje beljakovine (antigene) na površini virusov, bakterij, gliv, praživali. Celice, obdane s protitelesi, ki vsebujejo antigene, so na voljo nevtrofilcem in monocitom, ki jih ubijejo. T-limfociti lahko uničijo okužene celice in preprečijo širjenje okužbe. Prav tako prepoznajo in uničijo rakave celice..

Monocitov v telesu ni preveč, vendar opravljajo izjemno pomembno funkcijo. Po kratkem obtoku v krvnem obtoku (20-40 ur) se preselijo v tkiva, kjer se spremenijo v makrofage. Makrofagi so sposobni uničevati celice, tako kot nevtrofilci, in na svoji površini zadržati tuje beljakovine, na katere reagirajo limfociti. Imajo vlogo pri ohranjanju vnetja pri nekaterih kroničnih vnetnih boleznih, kot je revmatoidni artritis.

V krvi je majhna količina eozinofilov, sposobni so tudi fagocitoze, vendar imajo v glavnem drugačno vlogo - borijo se s paraziti in aktivno sodelujejo pri alergijskih reakcijah.

V krvi je tudi malo bazofilov. Preselijo se v tkiva, kjer se spremenijo v mastocite. Ko se aktivirajo, se iz njih sprosti histamin, ki povzroči simptome alergije (srbenje, pekoč občutek, pordelost).

Čemu služi raziskava?

  • Za oceno telesne sposobnosti, da se upre okužbi.
  • Za določitev resnosti alergij in prisotnosti parazitov v telesu.
  • Za odkrivanje škodljivih učinkov nekaterih zdravil.
  • Za oceno imunskega odziva na virusne okužbe.
  • Za diferencialno diagnozo levkemije in za oceno učinkovitosti njihovega zdravljenja.
  • Za nadzor učinkov kemoterapije na telo.

Ko je načrtovan študij?

  • Skupaj s splošnim testom krvi med rutinskimi zdravniškimi pregledi, priprava na kirurški poseg.
  • Z nalezljivo boleznijo (ali sumom nanjo).
  • Če sumite na vnetje, alergijo ali okužbo s paraziti.
  • Pri predpisovanju nekaterih zdravil.
  • Z levkemijo.
  • Pri obvladovanju različnih bolezni.

Kaj pomenijo rezultati?

Formula levkocitov se običajno razlaga glede na skupno število levkocitov. Če odstopa od norme, lahko osredotočanje na odstotek celic v formuli levkocitov privede do napačnih sklepov. V teh primerih se ocena opravi na podlagi absolutnega števila posameznih vrst celic (v litrih - 10 12 / l - ali mikrolitrih - 10 9 / l). Povečanje ali zmanjšanje števila katere koli celične populacije se imenuje "nevtrofilija" in "nevtropenija", "limfocitoza" in "limfopenija", "monocitoza" in "monocitopenija" itd..

Rehabilitacija po stentiranju srčnih žil: čas okrevanja in najboljše vaje

Povečan ALT v krvi